- hlavní strana - - Dolomity -


Neunerspitze 2.968 m.
- cestou bratří Messnerů


03.07.2008 - výstup cestou "Messner" v jižní stěně Neuenerspitze 2.968 m.Na tuto horu jsme se chystali asi čtyřikrát, ale teprve v roce 2008 se zadařilo. Mimo jiné proto,že touto horou akce začínala, takže nebylo kam uhnout.Po nočním přejezdu jsme několik hodin přespali kousek od silničky, vedoucí k poslednímu parkovišti u chaty Rif. Pederu a ráno jsme se probudili do šedé mlhy a nízkých mraků. Během snídaně na parkovišti u chaty se naštěstí mlha začala rozplývat a okolo se objevovaly siluety prvních kopců.

Nástup je poměrně dlouhý, nejprve po cestě i stezce k chatě Lavarella, což nám trvalo necelé dvě hodiny a po té nahoru po stezce. Během tohoto stoupání se už objeví jižní stěna, ke které je nutno odbočit přes kamenité horské louky. Nástup je v celku snadno k najití, takže pokud máte dobrou viditelnost jako my, je velmi těžké se netrefit.

Výstup začíná předskalím, kdy se po skalních lávkách, plotnách a krátkými kouty (doporučuji již v lezačkách) dostanete na výraznou polici. Cesta vede v levé části stěny okolo černých vodních pásů. První kroky jsou technicky i morálně náročnější, zejména pro sporé jištění, v dalších délkách se situace poněkud zlepšuje a obtížnost mírně klesá (také si přivyknete na toto nezvyklé lezení).

Štandy v tomto ukloněném terénu jsou spíše nepříjemné, není jednoduché se nějak pohodlně poskládat při jištění. Mezijištění i štandy jsou řešeny vrtanými a občas klasickými skobami, obojích je pomálu, jen zřídka se najde vhodné místo pro vlastní jistící prostředky, takže prvolezec by si měl vzít nějaký morál do zásoby. My jsme lezli způsobem Víťa na prvním a já s Petrem jako druholezci na polovičních lanech.

Po přelezení pěti plotnovitých délek (pod velkým výlomem) cesta mírně uhne do prava a po té zase přímo nahoru podél levé strany skalní žebra (IV) a ještě jedna délka nahoru, s tím, že se žebro v první půlce délky přechází na pravou stranu (IV). Zde je dost příležitostí k jištění a lezení je celkově lehčí. Od konce cesty je to na vrchol asi padesát metrů chodeckého terénu.

Sestup vede nejprve po širokém suťovém poli, po té po skalním hřebínku, částečně zajištěném ferratovým lanem. Za tím začínají mužiky, které končí na travnaté části hřebene. Buď je možno (snad) sejít po loukách do leva do sedla nebo jako my vpravo na pastviny a potom k Rif. Lavarella. Travnatá část setupu byla nepříjemná, i když bezpečná.

lezecký sumář:
Cesta: Messner (Messner platte, atd.)
Prvovýstup: R. Messner, G. Messner, H. Lottersberger, můj zdroj neuvádí kdy, předpokládám tak 60.-70. léta minulého století
Délka: 245 m bez předskalí
Délky: II-III (100 m předskalí, lávky), V, V-, V-, V, IV, IV,IV
Čas v průvodci 2:45 h (evidentně bez předskalí)
Náš čas (ve třech): 3:30 bez předskalí
Podle stavu nástupových pěšinek a vrcholové knihy není cesta často chozená a není příliš divu. Hora je vzdálená od parkovišť, k nástupu je třeba přejít asi sedm kilometrů a přibližně dvanáct set metrů převýšení, poměrně dlouhý je i sestup, takže tu vládne klid a ticho hor.- hlavní strana - - Dolomity -