- hlavní stránka - - Alpy -

Eizenerzer Reichenstein 2.165 m.
- první dotek zimy


30.10.2009 - ze sedla Präbichel na Eizenerzer Reichenstein 2165 m. normální cestou
Ennstalerské Alpy jsou rozsáhlým pohořím ve středu Rakouska. Eizener Reichenstein 2.165 m. je jedním z jejich nevýchodnějších vrcholů. Pohoří jsme si vybrali pro jeho relativní blízkost a malou nadmořskou výšku, neboť letos počátkem října zapadaly hory sněhem, který zatím moc neodtál a schůdnost terénu ve vyšších pohořích byla ve hvězdách.

Akci jsme zahajovali z parkoviště u hotelu Präbicherhöff, asi 1320 m. vysoko. Hotel byl zavřený a na parkovišti jsem byli sami, nebylo se ani čemu divit - letní sezóna skončila, zimní nezačala, hory vězely v mracích, byla vlhká nula a foukal vítr. I přes tak deprimuící podmínky jsme vyrazili nahoru po rozbahněné cestě a mokrých sjezdovkách

Okolo výšky 1500 m.n.m. se se začal objevovat sníh, ale zimní podmínky přišly až po té, kdy se stezka v cca. 1750 m přehoupla přes mělké sedlo na severní stranu kopce. Nejdříve to byla jen namrzlá tráva, později se přidala sněhová pole. Na severním úbočí byla stezka víceméně permanentně pod sněhem, i když ho nebylo moc a šlo se v něm relativně dobře.

Počasí se jen velmi pomalu zlepšovalo a až na vrchol jsme šli převážně pod mrakem, nebo v mracích. Na vrcholu svítilo slunce, moc rozhledů nám ale mraky nedopřály. Po vyfocení u kříže jsme se vydali k nedaleké Reichenstein Hütte. Na oběd jsme zašli do winterraumu a když jsme po necelé čtvrthodině vyšli ven, mraky byly pryč a hory byly najednou veselejší.

Sestup proběhl až na kousek pod chatou po stejné trase jako výstup. Cestou jsem zjistil, že se mi nějakým nedopatřením přepnul fotoaparát na monochromatický režim, velká část fotografií je tedy bez barev, ale myslím, že jim to neublížilo.

Na vrchol jsme stoupali cca. tři hodiny, bez sněhu by to bylo o něco rychlejší, setup jsme zvládli za necelé dvě hodiny.- hlavní stránka - - Alpy -