- hlavní stránka - - Alpy -

Kalbling 2196 m., Sparafeld 2248 m.

31.10.2009 - procházka podzimním sluncem nad inverzními mlhami
Ennstalerské Alpy jsou rozsáhlým pohořím ve středu Rakouska. Kalbling a Sparafeld leží v západní části skupiny Reichensteingruppe nad městem Admont. Pohoří jsme si vybrali pro jeho relativní blízkost a malou nadmořskou výšku, neboť letos počátkem října zapadaly hory sněhem, který zatím moc neodtál a schůdnost terénu ve vyšších pohořích byla ve hvězdách.

Předcházející den jsme vystoupili na Einzener Reichenstein 2196 m. a tuto akci jsme chtěli začít z Oberst - Klingste - Hütte (1497 m.), ovšem večer nás překvapila cedulka, oznamující, že chata zavřela (byť se tak mělo stát až v listopadu). Nakonec se nám s pomocí místní hospodské podařilo sehnat ubytování v Admontnu, kde všechny hotely měly dovolenou, ale místní se znají, pokoj na jednu noc otevřou a tak jsme spali jako páni, místo matratzlageru dvoulůžkový pokoj s příslušenstvím.

Druhý den jsme vyjeli po místní silnici k chatě (6 EUR, lístek se kupuje v automatu u budovy pod lyžarskými vleky, bere i bankovky). Odtud jsme vystoupali po normální cestě na Kaibling a já také na Sparafeld. Počasí bylo výborné, ráno byl však tvrdý sníh a tak pro jistotu došlo i na mačky, i když jen na cca. sto metrů traverzu. Na sestupu byl sníh podstatně měkčí, místy až nepříjemně.

Tůra není dlouhá a nebýt sněhu a ráno i námrazy, byla by to taková výkonově náročnější procházka, čas jsme přímo neměřili, ale na Kalblinku jsme byli přibližně před jedenáctou, tedy něco více než tři hodiny po startu. Normální čas je asi dvě hodiny a v létě by se dal stihnout, sníh a focení si vzaly svůj čas (ono také nebylo proč se hnát, bylo pěkně a tůra je relativně krátká).- hlavní stránka - - Alpy -