- hlavní strana - - Dolomity -


Averau 2.649 m - žlutou jižní stěnou


06.07.2005 - výstup cestou Alvera IV+ UIAAV průvodčíku psali: malá hora, ale hezké lezení. Měli pravdu. Přibližně 140 metrů vysoká jižní stěna vystupuje relativně nevysoko nad okolní chodecký terén, nudit se v ní však nebude ani výkonostní lezec, hledač čtyřkových "klasik" si zde rozhodně užije.

Ráno bylo jasné, obloha modrá, na stanech ve výšce 2000 metrů se udělala tenká námraza, jak nestačili vyschnout po včerejším dešti. Vědomi si toho, že dnešní den bude zřejmě posledním s pěkným počasím a možná i posledním použitelným dnem k lezení vůbec. Po snídani pod věžemi Cingue Torri jsme vyrazili k Averau. Naše dvě dvojky se rozhodly pro cestu Alvera, další dvě dvojky zamířily dále do jižní stěny, abychom se v cestě příliš nemačkali. Cestou k nástupu byly fantastické výhledy až na Grossglockner, na Mote Pelmo, Civetu a skupinu Sella. Podešli jsme východní hranu a za ní se vydali ke stěně.

Cesta má poměrně dlouhé předskalí, které se však vyplatí lézt v lezačkách, protože obtížnost, udávananá mezi II. a III. UIAA sedí a některé trojkové pasáže nejsou úplně lehké.

Nástup začíná u počátku komína za malou hrankou. První dvě délky (IV-,III-) vedou lehkými komíny, uhne mírně vlevo, pokračuje čtyřkovou délkou k traverzu, ale my jsme zaštandovali v její půlce na celkem široké skalní policii. Z té cesta pokračuje krátce nahoru čtyřkovým terénem k travezu. Zde je originální koncový štand, ale my jsme pokračovali doprava traverzem (IV+), který má cca. 15 metrů délky a strojí za to. Osobně nemám traverzy rád, ale zkušenost to byla zajímavá.

Na konci travezu je malá jeskyňka a nad ní dvě délky za IV+, první končí malými převisy (VI-), to si ale Janka nevšimla a přelezla je po delším boji rovně. Poslední délka je široký komín a její horní štand je kousek pod vrcholem a lze z ní pokračovat rozsypaným terém vpravo (III-), ale lépe je dojít cestu přímo komínem cca. IV-. Nahoře už čekali kluci, kteří svou cestu přelezli rychleji.

Sestup vede nejdříve po vápencovém svahu ve vrchní části hory a nad severovýchodním svahem začíná krátká ferratka. Když ferratkou sestupujeme, blíží se přes věže Fanes mraky dešťové fronty. SMS z domova mluví jasně, tři dny deště. Balíme a noc ztrávíme cestou domů, prší v podstatě celou cestu.

lezecký sumář:
Cesta: Alvera
Prvovýstup: A. Alvera, U. Pompanin, U. Illing, A. Apollonio, 29.06.1945
Délka: 200 m bez předskalí
Délky: II-III (cca. 50 m předskalí), IV, III-, IV, IV+, IV+, IV+, IV-
Čas v průvodci 2:30 h (evidentně bez předskalí)
Náš čas: náš čas - podle času u fotografií 6:20, což se mi nechce věřit (ano, lezli jsme na pohodu, pro Kristýnu to byla první vícedélková cesta, ale i tak se mi to nezdá)
Cestu lze jen doporučit, jde o krásnou klasiku s dobře zajištěnými štandy, ve zbytku pár skob a dost příležitostí k vlasntímu jištění.- hlavní strana - - Dolomity -